Alphan Manas

30 Temmuz 1962 tarihinde İzmir’de doğdu. İzmir’de Ankara İlkokulu’nu, Karşıyaka Ortaokulu’nu ve Atatürk Lisesi’ni bitirdi. 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.
1987 yılında New York Eyalet Üniversitesi’nden (SUNY) “üretim yönetimi” konusunda lisansüstü diplomasını aldı.Tenba firmasının New York fabrikasında üretim müdürü olarak çalıştı. 1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un ülke müdürü olarak Türkiye’ye döndü. Teknoloji Holding çatısı altında 1988 Şubat ayında Exim’in, takiben Planet ve Teknoser’in kurucu ortağı oldu. Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de yönetim kurulu eş başkanı olarak 18 yıl grubun “iş ve pazar geliştirme” faaliyetlerini bizzat yürüttü. 2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan yedi şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV’yi kurdu. Teknoloji Holding ve daha sonra Brightwell Holdings BV çatısı altında özel yatırımcı sıfatı ile bankacılık, enerji ve bilişim sektörlerinde birçok şirketi sıfırdan yaratmak veya yatırım yapmak suretiyle toplam 600 milyon USD değer yaratarak stratejik ortaklara satılmasını sağladı. İş modellerini oluşturduğu şirketlerin yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçti. ürkiye’de hükümet düzeyindeki birçok altyapı projesine öncülük etti, katkıda bulundu ve ilgili kuruluşlarca hazırlanan kanun, tebliğ ve kararname düzenlenmesine destek oldu.  2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye başkanı oldu.  Haziran 2009’da İstanbul Girişimciler Derneği (İSGİD) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu göreve bağlı İzmir ve Manisa illerindeki genç girişimcilerin örgütlenmesinden ve eğitiminden sorumlu oldu. Kurul üyesi olarak ayrıca üniversitelerde “Girişimcilik ve İnovasyon” konularında konferanslar veriyor. 2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği kurucu başkanı oldu.
Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında “Gelecek” teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.
Manas evli ve 3 çocuk babasıdır.