Fuat Sami

Fuat Sami, ilk ve orta öğrenimini Türkiye’de tamamladıktan sonra lise eğitimini Eton College’de tamamladı, ve sırasıyla Imperial College’ın lisans ve Imperial Tanaka Business School‘un MBA (Sağlık Yönetimi üzerine) programlarından mezun oldu. Türk ilaç sektöründeki dinamikleri inceleyen yüksek lisans tezi ile onur derecesi alan Fuat Sami’ye aynı zamanda global bir ilaç şirketi, her sene sayılı olarak aldığı uluslararası projeler kapsamında, sponsor oldu ve proje boyunca danışmanlık yaptı.

Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra aile şirketleri olan Helix Yönetim Danışmanlık’ta 4 sene sırasıyla danışman, kıdemli danışman ve proje müdürü görevlerinde çalıştı. Farklı coğrafyalarda (Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye) yerel ve uluslararası şirketler ile devletlere, strateji, yeniden yapılandırma, organizasyonel tasarım ve satın-alma optimizasyonu gibi projeler hazırladı. Bunun dışında Türkiye’de değişik sektörlerde meydana gelen yüksek profil şirket satın almaları ve özelleştirmelerinden bazılarının değer tespit (due-diligence) raporlamalarını hazırladı ve yönetti.

Fuat Sami, son 5 senedir ise Helix bünyesinde yaratılan ve girişimcilik hizmetleri sunmak için yola çıkan LabX şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürüdür. Şu ana kadar da LabX bünyesinde geliştirdiği ve hayata geçirdiği telekom, internet, reklamcılık, eğitim ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren 8 şirketin kuruluşunda rol almış ve bu süre içerisinde bazı şirketlerden başarılı çıkışlar dahi yapmıştır. Türkiye’de girişimcilik kültürünü geliştirmek ve bu heyecanı artırmak adına, Fuat Sami, Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması olan ve 2007’den itibaren her sene daha da büyüyerek devam eden “birFİKRİNmiVAR?” yarışmasını kurmuş ve halen yönetmektedir.

Fuat Sami ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşu ve insiyatiflerde yer almakta ve girişimciliği Türkiye çapında arttırmak üzere bu kuruluşlarda aktif rol almaktadır:

- JCI TOYP Türkiye 2011 Yılının En Başarılı Genci Ödülü
- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi
- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Girişim Sermayesi Meclisi
- Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) son iki dönem Yönetim Kurulu Üyesi
- Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYİAD) son iki dönem Projeler Komisyonu Başkanı
- Kıbrıslı İşadamları Derneği (KIBİSAD) Eş Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi
- Medventures Ülke Koçu