Sıkça Sorulan Sorular


Yarışma'ya kimler katılabilir?

Bu sezon 5-17 yaş arası fikir sahibi gençlerimizi bekliyoruz. 14 yaş altı yarışmacılarımız dilerlerse rehber hocaları ile beraber sunuma çıkabilirler. Fikrinizi sisteme girerken Lise, Ortaokul, İlkokul veya Anaokulu olarak işaretleyebilirseniz ona göre değerlendirilmeye alınırsınız.

Bireysel veya grup olarak yarışmaya katılabilirsiniz. Her grup en fazla üç kişi olabilir ve grup liderleri belirlenmelidir.
Kriterlerimiz ana başlıkları ile aşağıda belirtildikleri gibi olmalarına rağmen kriterlerin sizi ve hayallerinizi kısıtlamasına izin vermeyin, çünkü her fikir kendine göre özeldir. Pazar potansiyeli çok niş olan bir fikrin finansal getirisi yüksek olabilir. Hatta fikrinizin potansiyeli diğer fikirlerinki kadar yüksek olmasa bile motivasyonunuz ve sunumunuz ile jüriyi kendinize hayran bırakabilir, yine finale kalabilirsiniz. Parlak bir iş fikri, tüm kriterlerin başarılı bir harmanı olacaktır. Bu nedenle tüm hayallerinizi ve fikirlerinizi bekliyoruz.

1. Uygulama Kolaylığı
2. Fikrin Özgünlüğü
3. Pazar Potansiyeli
4. Finansal Getiri
5. Yazılı ve Sözlü Sunum (kısmi olarak sunumda ölçülecek)
6. Fikri Sahiplenme ve Motivasyon (sunumda ölçülecek)

Yarışmaya kaç kişi ile katılınabilir?

- Yarışmaya bireysel olarak katılanabileceği gibi en fazla 3 kişilik ekipler halinde de katılınabilir. 1 grup lideri belirlenmeli.
- Yarışma ve iş planları dili nedir?
- Yarışma dili ve yazılacak iş planları Türkçe olacaktır.

Yarışmanın ilk aşamasına kaç iş fikri ile katılınabilir?

Bir grup veya bir kişi birden fazla iş fikri ile yarışmanın ilk aşamasına katılabilir.

Fikri Mülkiyet Hakları nasıl korunacaktır?

Yarışmacıların fikri mülkiyet haklarını korumak amacıyla jüri üyeleri, yönetim komitesi üyeleri ve iş planı danışmanları bir gizlilik anlaşması imzalayacaklardır.